Rozstępy


   Rozstępy to po prostu blizny. W tym miejscu naskórek i skóra właściwa są cieńsze, a włókna sprężyste zanikają. Dzieje się tak w chwili, gdy skóra ulega gwałtownemu rozciągnięciu. Najczęstsze miejsca występowania rozstępów to brzuch i jego okolice, piersi, boczne powierzchnie ud i pośladki.


Przyczyny powstawania rozstępów
– fizjologiczne – pojawiają się w okresie dojrzewania i w ciąży,
– hormonalne – powstają z powodu zaburzeń hormonalnych, zwłaszcza wtedy, gdy związane są z nadczynnością kory nadnerczy, np. w chorobie Cushinga
– polekowe – występują na skutek długotrwałego leczenia kortykosteroidami, zarówno ogólnie, jak i miejscowo (silne maści sterydowe)
– dietetyczne – z powodu otyłości
– zawodowe – widoczne u osób biorących sterydy w celu szybkiego przyrostu masy mięśniowej
– genetyczne i osobnicze – wpływ czynników wrodzonych

Rodzaje rozstępów

– sinoczerwone – świeże, występują w początkowej fazie. Pręgi mają żywy kolor, różną długość i szerokość
– białe – starsze, uformowane na stałe. Pręgi są lśniące i wiotkie, marszczące się jak bibuła, przy dotyku wyczuwa się ubytek skóry właściwej i nierówne podłoże tkanki tłuszczowej. Łatwo unoszą się przy ujęciu skóry w fałd.
– pociążowe – występują głównie na brzuchu, są długie i liczne, szerokie (do 1-2 cm).

Leczenie i profilaktyka

   Nie ma skutecznego sposobu na całkowite zlikwidowanie rozstępów, ale można je złagodzić:
– laserem – wygładzić powierzchnię rozstępów, a potem przywrócić im kolor zdrowej skóry,
– mikroterapią i pilingami chemicznymi – wyrównać powierzchnię rozstępów
– mezoterapią – ostrzykiwać rozstępy i skórę wokół nich preparatami stymulującymi fibroblasty
   Rodzaj zabiegów jest specjalistycznych proponowany jest przez lekarza w zależności od rodzaju zmian. Nadal jednak najskuteczniejszą metodą jest zapobieganie. Aby nie dopuścić do powstawania rozstępów warto profilaktycznie używać szerokodostępnych kosmetyków uelastyczniających.

Polecane kosmetyki

   Krem na rozstępy Mustela. Intensywnie działający krem na rozstępy – środek do pielęgnacji skóry o specyficznym działaniu powodującym zmniejszenie istniejących rozstępów ciążowych – do stosowania miejscowego w czasie ciąży lub po porodzie. Zmniejsza wielkość istniejących rozstępów (długość, szerokość). Ujednolica barwę. Zmniejsza głębokość. Zawiera Elastoregulateur – fizjologiczny peptyd o działaniu stymulującym, dobrze tolerowany przez skórę. Umożliwia odtwarzanie struktury podstawowej po ich nadszarpnięciu wskutek rozciągania skóry. Działanie czynnika Elastoregulateur polepszono dzięki zastosowaniu aktywnych substancji regeneracyjno-nawilżających oraz wzbogacono witaminą B5 i krzemem. Środek do pielęgnacji ciała, silnie pobudzający czynności komórkowe i sprzyjający regeneracji tkanek.

   Skuteczny i bezpieczny balsam na rozstępy dla przyszłych matek z serii Matern Program. Przyjemny, delikatny zapach, lekka konsystencja oraz wygodny dozownik to dodatkowe zalety tego kosmetyku. Redukcja i zapobieganie powstawaniu rozstępów dzięki: kompleksowi olejków roślinnych , który zapobiega powstawaniu rozstępów, koncentratowi z drzewa masłowego, wzbogaconego sześciokrotnie w kwasy tłuszczowe, doskonale odżywiającego i nawilżającego skórę, ekstraktowi z pszenicy, który dzięki obecności witamin E i A, nadaje skórze większą elastyczność.

   Podwójnie działający krem Mustela przeciw rozstępom zapobiega powstaniu rozstępów we wszystkich wrażliwych miejscach (na brzuchu, piersiach, biodrach górnej części ud). Doradzany do stosowania jako środków do pielęgnacji skóry również po porodzie.

PAMIETAJ: wszystkie środki kosmetyczne są bardziej skuteczne jeśli używane są systematycznie.

This entry was posted in Uroda.