SIDS


   SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej niemowląt, potocznie zwany śmiercią w kołysce, dotyka dzieci do 6. miesiąca życia (zdarza się u 1,5-2/1000 żywych urodzeń). Nagle, podczas snu, u zdrowego niemowlęcia następuje zatrzymanie oddechu. Naukowcy nie poznali jeszcze ostatecznej przyczyny tego zjawiska, ale zauważyli, że pewne czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia SIDS.


Naukowcy zalecają, żeby dziecko miało w miarę stałe godziny snu i karmienia, co uchroni je przed szkodliwym stresem; spało na plecach, a nie na boku ani na brzuchu (chyba że lekarz zaleci inaczej); jeśli przed snem płakało, sprawdzić po jakimś czasie, czy śpi spokojnie, gdyż u niektórych niemowląt może wystąpić bezdech histeryczny; spało na twardym materacyku, który zapewni właściwe podparcie kręgosłupa i zapobiegnie zapadaniu się główki w miękkim podłożu, dzięki czemu dziecko będzie swobodnie oddychać; podczas snu mogło swobodnie poruszać rączkami i nóżkami, a także zmieniać pozycję.


Zwracają także uwagę, by: regularnie dopajać niemowlę, zwłaszcza latem; regularnie wietrzyć jego pokój i dbać, by nie było w nim za gorąco (temperatura nie powinna przekraczać 20oC); nie wkładać do łóżeczka poduszki, bo maluch mógłby ugrzęznąć w niej noskiem; nie palić tytoniu w pomieszczeniu, w którym przebywa dziecko; leki przeciwkaszlowe (nawet te dostępne bez recepty) podawać mu tylko za radą lekarza.