Ile soku można wypić


   Mój trzyletni synek bardzo lubi soki, najbardziej marchwiowo-owocowego Kubusia. Ile dziennie takiego soku może wypić? Jakie soki są dla trzylatka najlepsze?


Nie powinna Pani dawać synkowi do picia wyłącznie soków marchwiowych, a raczej zawartego w niej karotenu, może prowadzić do tzw. żółtaczki karotenowej, nie zawsze dla organizmu (skóra ma odcień pomarańczowy, zwłaszcza dłonie i stopy, maluch może stracić apetyt, czasem ma powiększoną wątrobę). Dlatego radziłbym podawać małemu do picia różne soki, a także przyzwyczajać go do picia niegazowanej wody mineralnej, herbatek owocowych, kompotów itp. Dla dzieci najlepsze są naturalne soki owocowe lub owocowo-warzywne, nie zawierające konserwantów ani cukru. Dzieci do trzeciego roku powinny pić tylko te soki, które mają pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, bo wtedy mamy gwarancję, że owoce i warzywa użyte do ich produkcji pochodzą z upraw kontrolowanych i że nie dodano do nich żadnych sztucznych substancji. Można też podawać soki własnoręcznie wyciskane, pod warunkiem że owoce i warzywa pochodzą ze znanego i zdrowego źródła.

Jeśli chodzi o ilość wypijanego soku, to nie ma tu specjalnych ograniczeń, trzeba kierować się rozsądkiem. Warto przy tym pamiętać, że soki zawierają naturalne cukry i są kaloryczne – mogą zmniejszać apetyt dziecka, dlatego nie należy przesadzać z ich ilością w codziennej diecie.