Biegunka po antybiotykach


   Moja ośmiomiesięczna córeczka miało zapalenie płuc i w szpitalu dostawała dożylnie antybiotyk. Od początku antybiotykoterapii oddaje nieprawidłowe stolce – luźne, zielonkawe, z białymi kłaczkami – pięć, sześć na dobę. Karmię ją piersią i gotowymi zupkami. Nigdy nie dostawała białka mleka krowiego. Zawsze dobrze się rozwijała i tylko raz dziennie oddawała stolec o normalnej konsystencji. Czy tę biegunkę mógł wywołać antybiotyk? Lekarz zalecił podawanie Lakcidu, ale obawiam się, że mógłby on wywołać alergię pokarmową, bo wiem, że ten preparat jest liofilizowaną zawiesiną pałeczek w mleku. Może lepiej podawać córeczce inny preparat z probiotykami?


Myślę, że powodem nieprawidłowych stolców jest antybiotykoterapia (choć oczywiście w tym przypadku to niezbędne leczenie). Dlatego trzeba trochę odczekać. Po odstawieniu antybiotyku wszystko najprawdopodobniej się unormuje. Teoretycznie rzecz biorąc, Lakcid może zawierać białka mleka krowiego i przez to uczulać – uwaga ta dotyczy także Lacidofilu i Trilacu. Jedynie Enterol nie zawiera białek mleka krowiego. Dlatego proponowałbym zastosować ten właśnie probiotyk.