Objawy ciąży


   Dla większości regularnie miesiączkujących kobiet pierwszym sygnałem ciąży jest opóźnienie miesiączki. Chociaż możliwe są również inne powody zatrzymania miesiączki to ciąża jest najczęstszą przyczyną braku krwawienia. Do zatrzymania miesiączki może również dojść z powodu np. zaburzeń czynności na linii podwzgórze-przysadka-jajnik lub przyjmowania doustnych środków antykoncepcyjnych. We wczesnym okresie ciąży mogą niekiedy pojawiać się krwawienia w przewidywanych terminach miesiączek. Bardzo rzadko mogą się one utrzymać aż do 12. tygodnia ciąży.

Nudności i wymioty

   W pierwszych miesiącach ciąży większość kobiet uskarża się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, od nudności i jadłowstrętu do powtarzających się wymiotów, które zazwyczaj pojawiają się rano. Do dzisiaj, dokładana przyczyna tych dolegliwości nie jest znana. Przypuszcza się, że powoduje je wzrost poziomu estrogenów i gonadotropiny kosmówkowej (HCG) we krwi co powoduje osłabienie czynności motorycznej żołądka i rozluźnienie dolnego zwieracza przełyku. Poranne wymioty i nudności pojawiają się około 6-8 tygodnia ciąży i zwykle mijają po 12–14 tygodniach. Duży wpływ na nasilenie dolegliwości ma stan psychiczny i emocjonalny ciężarnej. Często wprowadzenie lekko strawnej diety, częstych i mało obfitych posiłków oraz ochrona stanu emocjonalnego łagodzi te przykre objawy.

Objawy ciąży ze strony układu moczowego

   Przekrwienie pęcherza moczowego oraz ucisk, jaki ciężarna macica wywiera na ten narząd, powodują wzrost częstości mikcji w drugim i trzecim miesiącu ciąży. Blisko terminu porodu główka płodu uciska pęcherz moczowy wywołując ponowny wzrost częstości mikcji.

Zaparcia

   Zaparcia pojawiają się we wczesnym okresie ciąży i trwają zazwyczaj przez cały jej okres. Są efektem działania progesteronu zwiotczającego mięśnie gładkie. Dolegliwości te powinny być łagodzone przez stosowanie odpowiedniej diety i podawanie dużej ilości płynów

Zmiany samopoczucia

   Zmiany samopoczucia najczęściej objawiają się zmęczeniem, drażliwością, czy pobudliwością psychiczną. Często występuje brak łaknienia lub nadmierne łaknienie, niechęć do pewnych potraw lub zapachów.

Zmiany w gruczołach sutkowych

   Zmiany w obrębie gruczołów sutkowych występują najwcześniej około 6. tygodnia ciąży. Wzrasta ukrwienie piersi, pojawia się uczucie ich ciężkości, graniczące z bolesnością. Około 8. tygodnia sutki stają się silniej pigmentowane. Uwydatniają się gruczoły łojowe nazywane gruczołami Montgomerego, przybierając postać różowo-czerwonych grudek, którymi usiana jest otoczka sutka. Od 16. tygodnia gruczoł sutkowy wytwarza siarę – dający się łatwo wycisnąć wodnojasny płyn. W 20. tygodniu ciąży, w wyniku nasilonej pigmentacji sutków, pojawia się wokół brodawki wtórna obwódka, którą tworzą rozsiane plamki barwnika.

Zmiany macicy

   Już w 7-8 tygodniu ciąży podczas badania, lekarz może wyczuć powiększenie macicy. W 7 tygodniu ciąży macica ma wielkość jaja kurzego, w 10 – pomarańczy, a w 12 tygodniu – grejpfruta. Często występuje rozpulchnienie szyjki i trzonu macicy oraz zasinienie szyjki. Od 12 tygodnia powiększenie macicy można rozpoznać przez powłoki brzuszne. Od 16 tygodnia powiększa się obwód brzucha. Dno macicy unosi się stopniowo, niemal aż do terminu porodu, a jego wysokość wskazuje wiek ciąży. Nie jest to jednak wskaźnik bezwzględny, ponieważ wpływają nań także: objętość płynu owodniowego, otyłość ciężarnej oraz napięcie mięśni powłok jamy brzusznej. Pod koniec ciąży dno macicy obniża się pod wpływem obniżania się części przodującej płodu i skracania szyjki
macicy.

Ruchy płodu

   Już w 16-18 tygodniu ciąży kobieta dla której nie jest to pierwsza ciąża, może wyczuć ruchy płodu. W pierwszej ciąży ruchy płodu zwykle wyczuwalne są 2-3 tygodnie później.

Wyczuwalne skurcze macicy

   Mniej więcej w 9-10 tygodniu ciąży pojawiają się nieregularne i bezbolesne skurcze macicy, które od 20 tygodnia są wyczuwalne przy badaniu brzucha. W miarę rozwoju ciąży nasilają swoją częstotliwość. Noszą one nazwę skurczów Braxtona Hicksa.

Osłuchiwanie serca płodu

   Od 24-26 tygodnia ciąży, przykładając stetoskop stetoskop do brzucha matki możemy już usłyszeć tony serca płodu. Czynność serca płodu możemy rejestrować nawet w 12-14 tygodniu, dzięki zastosowaniu kardiodetektorów, które wykorzystują zjawisko dopplerowskiego odbicia fali ultradźwiękowej. Badanie dopplerowskie rejestruje wiele odgłosów, ponieważ opiera się na zapisie ruchu w strumieniu ultradźwięków. Musimy zatem odróżnić pracę serca płodu od tętniącej aorty matki oraz niskiego szmeru macicznego spowodowanego pulsacyjnym przepływem krwi w poszerzonych tętnicach macicznych.

Objawy ciąży – Zmiany skórne

   W miarę zaawansowania ciąży pigmentowane rejony skóry, takie jak sutki, zewnętrzne narządy płciowe i rejon odbytnicy, ulegają większemu wysyceniu barwnikiem. Pigmentacja pojawia się też na twarzy (ostuda) i brzuchu (kresa ciemna). Uważa się, że zmiany te uzależnione są od nagromadzenia melaniny. Stężenie we krwi hormonu stymulującego melanocyty podnosi się już od początku ciąży. W miejscach odkładania się tkanki tłuszczowej, tj. na brzuchu, piersiach i biodrach pojawiają się wgłębione w skórę smugi – rozstępy ciężarnych. Po porodzie rozstępy zmieniają się w białe prążki. Powstawanie rozstępów spowodowane jest rozciąganiem skóry i tkanki podskórnej, może to też mieć związek ze zwiększoną produkcją ACTH, hormonu wpływającego na przebudowę tkanki łącznej.