Jak prawidłowo pielęgnować i przewijać dziecko?


10 praktycznych wskazówek

Mycie

   Po zdjęciu brudnej pieluszki wytrzyjmy pupkę dziecka miękką, wilgotną myjką, ale bez mydła. Mydło pozbawia naskórek wierzchniej warstwy tłuszczu i wysusza skórę. W drodze najlepiej sprawdzą się wilgotne chusteczki jednorazowego użytku.

Suszenie

   Teraz trzeba dokładnie wytrzeć pupę do sucha przy użyciu miękkiego ręcznika. Nie zapomnijmy o fałdkach skóry, gdzie może gromadzić się wilgoć. Sucha pupa oznacza mniej podrażnień.

Suszarka

   Zwykła suszarka do włosów może być pomocna, szczególnie gdy skóra jest podrażniona. Pamiętajmy jednak, by bardzo ostrożnie włączyć suszarkę i ustawić na małą moc i nie za gorące powietrze. Należy ją trzymać w odległości około 30 cm od skóry. Nie wolno dopuścić do tego, by maluch obsiusiał suszarkę, bo grozi to śmiertelnym porażeniem prądu.

Krem

   Najlepiej nie smarować pupki dziecka kremem albo nałożyć tylko cieniutką jego warstwę. Nie stosujmy łącznie kremu i pudru, bo się zbryli i podrażni skórę.

Maść cynkowa

   Wypryski, zaczerwienienia i wszelkie łojotokowe zmiany posmarujmy maścią z tlenkiem cynku, którą kupimy w aptece. Jednak większe wypryski powinien obejrzeć lekarz.

Wietrzenie

   Dziecięce pupki potrzebują świeżego powietrza. Szczególnie, gdy są podrażnione. Dlatego kiedy to tylko możliwe, pozwólmy naszym pociechom pomachać nóżkami bez krępowania ich pieluchą. Zwróćmy tylko wtedy uwagę na to, by nie było zbyt zimno, ani przeciągu

Przewijanie

   Zabrudzone pieluszki wymieniajmy jak najczęściej, a już na pewno gdy skóra dziecka jest podrażniona. Nowoczesne pieluszki jednorazowego użytku zazwyczaj dłużej pozostają suche od tradycyjnych bawełnianych.

Bezpieczeństwo

   Nigdy nie zostawiajmy dziecka samego na stole do przewijania. Wcześniej przygotujmy sobie potrzebne nam przedmioty: czystą pieluchę, ubranko, myjkę lub chusteczki, miseczkę z wodą, ręcznik, oliwkę oraz wiadro na śmieci. Jeżeli coś nam przerwie czynność przewijania, koniecznie połóżmy dziecko do łóżeczka albo jeśli trzeba – na podłodze.

Temperatura

   Najlepiej przewijać maleństwo w temperaturze 21ºC. Dobrym pomysłem jest zamontowanie lampy z czerwonym światłem nad miejscem do przewijania – daje ona ciepło, dzięki czemu nasza pociecha może spokojnie poleżeć nago parę chwil, aż skończymy przewijanie. Uważajmy tylko, aby lampa nie oślepiała dziecka i by nie mogło ono jej dotknąć.

Wybielacze

   W procesie produkcji pieluszki są wybielane, aby lepiej wyglądały. Dziś stosuje się w tym celu stosunkowo bezpieczne utleniacze lub wybielacze z dwutlenkiem chloru.