1 miesiąc – poznajmy się


   Czekałaś na to dziewięć miesięcy. I wreszcie nadszedł ten moment – trzymasz w ramionach swoje dziecko. Myślałaś, że będzie tylko radość, tymczasem zalewa cię lawina emocji, nasuwają ci się setki pytań: Dlaczego ono płacze? Czy na pewno jest zdrowe? Czy będę potrafiła się nim zająć? Te wątpliwości są jak najbardziej naturalne.

   Pierwsze dni po powrocie do domu ze szpitala są dla matki zawsze trudne, zwłaszcza jeśli jest to jej pierwsze dziecko. Po prostu potrzebujesz czasu, by przystosować się do nowej sytuacji. Pamiętaj – najlepiej zrobisz, jeśli przestaniesz nerwowo wertować książki o macierzyństwie i dzwonić po koleżankach, a zaufasz instynktowi. Już za kilka tygodni będziesz się śmiała ze swoich wcześniejszych rozterek. Na początku twoje dziecko będzie spało co najmniej 12 godzin dziennie, jednak to się szybko zmieni. Na razie mały człowiek odsypia trud związany z porodem. Podczas snu przyjmuje pozycję podobną do tej, w jakiej był ułożony w twoim brzuchu. Jego rączki ciasno przylegają do tułowia, są zgięte i uniesione w kierunku twarzy. Kiedy ma problemy ze snem – możesz opatulić go kocykiem- dzięki temu poczuje się bezpiecznie.


   Dzieci w tym wieku odczuwają głód co 2-3 godziny i powinny być karmione na żądanie. Wielu noworodkom ulewa się po jedzeniu. Jeśli tylko maluch nie traci na wadze, nie powinnaś się tym martwić. Spróbuj karmić go wolniej, podnosząc do odbicia trzy lub cztery razy w czasie karmienia. Jeśli mu się nie odbije – połóż do snu na boku.


   Kikut pępowiny powinien odpaść w drugim tygodniu życia, jednak u niektórych dzieci dzieje się to dopiero w trzeci. Dopóki nie odpadnie, przemywaj go sterylnym gazikiem zwilżonym roztworem spirytusu (spirytus spożywczy rozcieńczamy w stosunku 2 do 1 – na dwie miarki spirytusu przypada miarka wody). Nie obawiaj się mycia ciemiączka, traktuj je tak samo jak resztę głowy. To nad brwiami zarośnie się w 3 miesiącu życia, zaś to na szczycie głowy – w 18 miesiącu.


   Jako niedoświadczona mama będziesz miała na pewno mnóstwo powodów do zmartwień. Większość z nich rozwiąże lekarz – zgłaszaj mu podczas wizyty wszystkie wątpliwości. Pamiętaj jednak, że najważniejsza dla dziecka jest twoja bliskość. Niemowlęta potrzebują mamy jak powietrza. Przytulaj swojego malucha tak często jak to możliwe, noś go i pokazuj mu świat. Jeśli boisz się, że nie będziesz mogła nic zrobić w domu, spróbuj nosić maleństwo w chuście. Noszenie i kołysanie sprawia, że dziecko zmienia pozycje, co stymuluje błędnik. Potem dziecku będzie łatwiej utrzymywać równowagę – to umiejętność niezbędna do nauki stania i chodzenia.

Rozwój fizyczny dziecka

Ruchy rąk, nóg i ramion są nieskoordynowane
Jeśli malucha przestraszysz, rozrzuca szeroko rączki. To odruch Moro
Jeśli spróbujesz dziecko postawić, odruchowo wyprostuje nogi – odruch ten zanika około 6 tygodnia życia
Zazwyczaj ma zaciśnięte piąstki
Przy podciąganiu do siadu, głowa opada w dół
Wpatruje się w coś, jednak nie sięga po to
Kiedy ma otwartą dłoń potrafi złapać grzechotkę, ale zaraz ją wypuszcza
Jeśli preferuje jedną ze stron – np. chętniej układa główkę na jeden bok, co może wynikać z ułożenia w życiu płodowym – konsekwentnie z tym walcz. Wszelkie asymetrie we wczesnym rozwoju dziecka są niekorzystne.
Na początku tego miesiąca w pozycji na brzuchu próbuje podnieść głowę pod kątem 45 stopni i utrzymuje ją około sekundy, pod koniec udaje mu się unieść głowę i utrzymać ją już około 5 sekund

Rozwój społeczny

Dziecko najczęściej przestaje płakać na widok człowieka lub słysząc jego głos.
Skupia wzrok na twarzy mamy lub taty, jeśli znajduje się ona nie dalej niż 30 cm od niego.
Dostosowuje posturę swojego ciała do kształtu ciała osoby, która je trzyma, “przykleja się” do niej.
Wydaje krótkie, gardłowe dźwięki.
Może się kurczowo chwytać innych osób.
Potrafi znaleźć pierś, złapać brodawkę i dzięki odruchowi ssania najeść się wedle potrzeb.
Kiedy podajesz mu do ręki przedmiot zaciska dłoń.

Rozwój intelektualny

Tak naprawdę czuwa przez jedną godzinę na dziesięć
Ma niewyraźny, beznamiętny wyraz twarzy przez większość czasu, kiedy czuwa
Rozpoznaje zapach i głos matki
Reaguje na dźwięk. Skupia wzrok na przedmiotach i osobach oraz śledzi przedmioty poruszające się w polu widzenia.