Zapalenie sromu


   W normalnych warunkach srom, pochwa oraz kanał szyjki macicy są siedliskiem różnego typu drobnoustrojów, które przy sprawnie działającym układzie obronnym organizmu stanowią jedyne potencjalne zagrożenie. Anatomiczne i fizjologiczne warunki tego obszaru: nawilgocenie oraz bliskość ujścia cewki moczowej i odbytu sprzyjają rozwijaniu się infekcji.


Zapalenie sromu powstaje najczęściej na skutek zaniedbań higienicznych, urazów mechanicznych lub zakażeń (gronkowcowych, grzybiczych, rzęsistkiem pochwowym, krętkiem kiły i innymi). Pewna grupa tych zapaleń występuje też na podłożu alergicznym (uczulenie na środki czystości).


Leczenie polega na stosowaniu nasiadówek i – w zależności od rodzaju schorzenia – na stosowaniu okładów z różnych ziół, np. z rumianku. Można również stosować okłady z octanu glinu. Podstawą jest dbałość o higienę osobistą i stosowanie bawełnianej bielizny. Pomocne będzie ograniczenie kontaktów seksualnych. Antybiotyk stosowany doustnie, domięśniowo lub dożylnie stosuje się tylko w ciężkich przypadkach (oczywiście w przypadku zakażenia drobnoustrojami, na które ten antybiotyk podziała).

This entry was posted in Kobiece.