Zapalenie pochwy


   Wydzielina pochwowa (inaczej upławy) jest naturalnym, fizjologicznym śluzem. Ma on do spełnienia bardzo ważne zadanie – kwaśny odczyn wydzieliny pochwowej zabezpiecza narządy rodne przed wtargnięciem chorobotwórczych drobnoustrojów.W zależności od czynnika wywołującego chorobę zakażenia pochwy dzielimy na trzy grupy:

  • rzęsistkowicę, którą powoduje pierwotniak, rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis),
  • grzybicze zapalenie pochwy wywołane przez drożdżaki (Candida sp.),
  • bakteryjne zakażenie pochwy, czyli bacterial vaginosis (BV).Wiele różnych bakterii powoduje bakteryjne zapalenie pochwy. Gardnerella vaginalis to jedna z tych, które najczęściej wywołują to schorzenie. Uważa się, że bakteryjne zapalenie pochwy nie jest przenoszone drogą płciową. Jednak partner powinien zostać przebadany i poddany leczeniu, szczególnie jeśli dolegliwości często nawracają.


U kobiet z rzęsistkowym zapaleniem pochwy czasem brak objawów ale dużo częściej występują obfite upławy. W ostrej fazie zapalenia wydzielina jest szaro-zielona, cuchnąca, wodnista, pieni się często towarzyszy jej świad. Kiedy dochodzi do zapalenia cewki moczowej pojawiają się zaburzenia w oddawaniu moczu oraz ból podczas mikcji. W przewlekłej fazie zapalenia wydzielina pozostaje jedynie obfita, czasem podbarwiona krwiście.


Czynnikami predysponującymi do rozwoju bakteryjnego zakażenia pochwy są: młody wiek kobiety, zaburzenia miesiączkowania, stosowanie tamponów dopochwowych podczas krwawień miesiączkowych, płukanie pochwy (np. po stosunku) preparatami do higieny intymnej oraz częste zmiany partnerów seksualnych, choć BV nie jest uważane za chorobę przenoszoną drogą płciową.

This entry was posted in Kobiece.