Pollinosis


   Pyłkowica (pollinosis) jest to sezonowe, alergiczne zapalenie błony śluzowej nosa i spojówek, któremu często towarzyszą napady astmy oskrzelowej oraz objawy ze strony innych narządów takich jak skóra lub przewód pokarmowy. Choroba wywołana jest uczuleniem na pyłek roślin, czyli męskich komórek rozrodczych, unoszących się w powietrzu w porze kwitnienia. Głównym narządem reakcji alergicznej w pyłkowicy jest błona śluzowa nosa i spojówki oraz gardło i oskrzela a osoby chore najczęściej są uczulone na pyłki traw i zbóż (około 80%), pyłki drzew (około 35%) i bylicy (8%).


Najczęściej choroba ujawnia się między 10. a 20. rokiem życia i rzadko pojawia się po raz pierwszy po 40. rokiem życia. Przebieg pyłkowicy zależy od właściwości indywidualnych chorego. Mogą przeważyć dolegliwości ze strony oczu lub dolegliwości ze strony nosa. Oba narządy maga być dotknięte pyłkowicą w równym stopniu. Nasilenie objawów pyłkowicy w sezonie pylenia ma ścisły związek z aktualnym stężeniem uczulającego pyłku w powietrzu.


W porze deszczowej pyłki, które unoszą się w powietrzu zostają spłukane przez deszcz. W związku z tym chorzy się znacznie lepiej a mogą być nawet wolni od objawów.


Pyłkowica pozostaje sezonowość ścisłym związku z cyklem wegetacji uczulających roślin. W związku z tym objawy uczuleniowe utrzymują się wyłącznie w okresie wysokiego stężenia pyłku, na który dana osoba jest wrażliwa.


W początkowym okresie choroby pojawia się świąd, uczucie kłucia i pieczenia spojówek, śluzówek nosa, podniebienia, gardła i uszu. W późniejszym okresie pojawia się kaszel z okresowymi atakami kaszlu, w czasie których chorzy kichają salwami od kilku do kilkunastu razy. Towarzyszy temu obfita, wodnista lub wodnisto-śluzowa wydzielina z nosa. Dochodzi do obrzęku błony śluzowej nosa powodującego blokadę nosa, która znacznie utrudnia oddychanie. Do zatkania nosa często dochodzi w nocy, co powoduje zaburzenia snu, chrapanie, poranną suchość w gardle. Dolegliwościom ze strony nosa towarzyszą objawy zapalenia spojówek takie jak przekrwienie, łzawienie, obrzęk powiek, światłowstręt.


Często objawom miejscowym towarzyszą objawy ogólne, takie jak uczucie ogólnego rozbicia, zmęczenia, utrata łaknienia, bóle głowy i podwyższona temperatura ciała.


Pyłkowica nie jest chorobą bezpośrednio zagrażającą życiu, ale w znaczny sposób może pogarszać jego jakość i uniemożliwiać chorym prowadzenie właściwej aktywności życiowej. Leczenie pyłkowicy obejmuje kilka wzajemnie uzupełniających się etapów. Należy unikać pyłków. Nie jest to łatwe ze względu na to, że pyłki właściwie są wszędzie. Pomocne może być częste przemywanie twarzy (okolicy oczu ekspozycji nosa) przegotowaną wodą. Unikanie spacerów po łąkach. Stosowanie filtrów przeciwpyłowych ekspozycji domu ekspozycji samochodzie.

This entry was posted in Alergie.